Share |

Contact Dermatitis Following Use of Tropical Traditional Medicine

Case report

Abstrak

Perubatan tradisional atau herba secara umumnya dianggap sebagai selamat kerana ia diperolehi dari sumber asli atau tumbuhan. Kebelakangan ini, terdapat peningkatan bilangan laporan kes alahan akibat penggunaan perubatan tradisional termasuk tindak balas pada kulit. Reaksi alahan pada kulit, lazimnya akan merangkumi kawasan kulit yang bersentuhan dengan ubat. Kami melaporkan kes seorang wanita berumur 65 tahun yang mengalami kemerahan, rasa terbakar dan bengkak selepas menggunakan minyak tradisional Cina. Laporan ini adalah sebagai garis panduan untuk mengenalpasti dan mengurus masaalah alahan ubat sapu pada kulit. Adalah diharapkan kes ini memberi kesedaran bahawa perubatan tradisional tidak bebas dari reaksi alahan. Para doktor perlu arif tentang kesan alahan terhadap perubatan tradisional dan perlu mengambil langkah berjaga-jaga, sama seperti yang diamalkan untuk rawatan konvensional.

Abstract

Traditional or herbal medications are generally perceived as safe since it is derived from natural or plant sources. A rise in number of adverse reactions are being reported with the use of traditional medications including localized cutaneous reactions. The diagnosis of contact dermatitis is often quite straight forward based on its appearance, pattern, site and distribution of the lesion which usually corresponds to the area of contact. We report the case of a 65-year-old woman who presented with redness, burning sensation and swelling of her hand after applying topical Chinese traditional medication. This report aims to outline simple measures to identify and manage contact dermatitis secondary to topical medication. The present case creates awareness that topical traditional medications are not as harmless as previously thought to be. Precautions regarding adverse reactions are required, as those with conventional medications.